×

Ostrzeżenie

Wystąpił błąd podczas wczytywania komponentu: com_tags, Nie znaleziono komponentu..

Bydło mleczne

bydlo mleczne

Bydło mleczne – 100 mln szklanek mleka

Spółdzielcza Agrofirma Witkowo prowadzi hodowlę bydła mlecznego od początku swojego istnienia. Jest ona prowadzona zarówno w oparciu o 60-letnie doświadczenie Agrofirmy jak i najnowsze zdobycze nauki. Kadra Agrofirmy z uwagą wsłuchuje się w porady udzielane przez profesorów, lekarzy weterynarii i specjalistów od żywienia zwierząt.

Spółdzielcza hodowla bydła mlecznego stoi na bardzo wysokim poziomie genetycznym, który jest od wielu lat wciąż doskonalony między innymi przez odpowiednią selekcję a także przez zakup nasienia najlepszych buhajów oraz dokonywane kilka lat temu zakupy jałówek z najlepszych europejskich hodowli. Krowy są w pełni objęte systemem niezależnej oceny użytkowości prowadzonej przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

Obecnie stado liczy ok. 5.000 szt. zwierząt rasy HF w tym ok. 2.500 szt. krów. Jest to jedna z największych hodowli w kraju. Aktualnie produkujemy około 20 mln litrów mleka rocznie. Całość produkcji mleka sprzedajemy w klasie ekstra. Średni % tłuszczu 4,0, a białka 3,4. Udój mleka dokonywany jest na czterech fermach:

WITKOWO
920 krów (9.287 kg mleka od krowy)
PRZEWŁOKI
800 krów (9.087 kg mleka od krowy)
REŃSKO
550 krów (9.336 kg mleka od krowy)
MORZYCA
210 krów (9.415 kg mleka od krowy)

Jałówki z Witkowa i Przewłok odchowywane są na wyspecjalizowanej fermie Rzeplino-Trzebień natomiast fermy w Reńsku i Morzycy samodzielnie dokonują odchowu jałowizny. W Witkowie i Przewłokach udój mleka dokonywany jest na halach udojowych typu bok w bok firmy DeLaval a w Reńsku zainstalowano halę typu karuzela firmy Westfalia. Spółdzielcze krowy przez cały rok mają zapewnioną swobodny dostęp do zewnętrznych wybiegów. Zootechnicy w codziennej pracy wykorzystują specjalistyczne programy komputerowe oraz inne nowinki techniczne.

Podstawową bazę paszową bydła mlecznego ( podobnie jak i mięsnego ) stanowi ponad 3.000 ha łąk i pastwisk będących w posiadaniu Spółdzielni oraz plantacje kukurydzy do zakiszenia. Mieszanki paszowe dostarcza należąca do Agrofirmy Mieszalnia Pasz w Kolinie. Zwierzęta karmione są w systemie TMR.

W ostatnich latach Spółdzielnia przeznaczyła bardzo duże środki pieniężne na budowę i modernizacje budynków i budowli na fermach bydła mlecznego. Inwestycje są nakierowane na ochronę środowiska oraz poprawę dobrostanu zwierząt.

Stawiane cele w hodowli bydła:

  • wysoka produkcja mleka o dużej zawartości suchej masy,
  • osiągnięcie wydajności 11.000 l mleka od krowy
  • obniżenie kosztów produkcji 1 litra mleka
  • rozpoczęcie sprzedaży nadwyżki jałówek hodowlanych.

Osiągniemy to poprzez:

  • stosowanie nasienia najlepszych buhajów na świecie,
  • stosowanie nasienia seksowanego,
  • każdego roku zdrowe cielę od każdej krowy,
  • praca hodowlana w kierunku uzyskania zwierząt o zdrowych kończynach i racicach, małej ilości komórek somatycznych w mleku, długowiecznych, o dużej wydajności życiowej.
  • dalszą modernizację i unowocześnianie ferm w celu poprawienia dobrostanu zwierząt.

Krowy i Jałówki należące do Agrofirmy były wielokrotnie prezentowane na regionalnych i krajowych wystawach hodowlanych gdzie zdobywały tytuły czempionów i v-ce czempionów.

FacebookTwitterGoogle Bookmarks

praca animacja

banerek wolowina kulinarna v02

Sprawdź Promocje!

  Obowiązuje w dnia 01.04.2020 r.

Kurczak św.  4,99 zł/kg
 Filet św. 12,99  zł/kg
 Porcja ros.  1,99  zł/kg
     

 

 

 

 

rok-zal-module

Polub nas na Facebook'u