Produkcja Zwierzęca Bydło Mięsne - Agrofirma Witkowo

Hodowla bydła mięsnego


Produkcja zwierzęca


NAJWIĘKSZA HODOWLA W POLSCE

Agrofirma prowadzi hodowlę i chów bydła mięsnego w ilości ok. 4500 szt. w tym krów matek 1660 sztuk.  Jest to największa hodowla czystorasowego bydła mięsnego w Polsce. Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt utrzymywania w Agrofirmie aż sześciu czystych ras bydła mięsnego co jest ewenementem na skalę Polski i Europy a dodatkowo hodowla każdej z tych ras jest w Agrofirmie na najwyższym europejskim poziomie.

I choć, jak na Agrofirmę, jest to jeden z młodszych działów produkcji (niecałe 20 lat) to wspaniałe stada sześciu ras mięsnych wpisały się już na stałe w krajobraz łąk leżących w dolinie rzeki Iny.

Bazę dla hodowli stanowi sześć ferm zlokalizowanych w miejscowościach: Stargard, Poczernin, Tychowo, Strzyżno, Krępcewo, Lipka. Hodowla bydła mięsnego w Agrofirmie jest nakierowana na jak największe wykorzystanie posiadanych łąk i pastwisk dlatego maksymalna ilość bydła od wiosny do późnej jesieni przebywa na pastwiskach a w okresie zimowym podstawą wyżywienia jest zebrana latem sianokiszonka i siano.

Dzięki temu, że krowy i jałówki kryte są od 1 lutego do 15 czerwca Agrofirma uzyskała sezonowość wycieleń, które następują od listopada do marca każdego roku. Prowadzimy u krów i jałówek inseminacje i unasieniamy od 25 % do 75 %, wszystkich sztuk w zależności od rasy. Nasienie używane do inseminacji pochodzi od buhajów wysoko ocenionych w swoich rasach z całego świata (USA, Kanada, Wielka Brytania, Francja).

Nasze stado mateczne:

Simentaler

350 krów

Red Angus

500 krów

Salers

215 krów

Hereford

215 krów

Limousine

350 krów

Charolaise

300 krów

Posiadane rasy cechuje:

 • Bardzo dobra mleczność utrzymywana przez cały okres pastwiskowy
 • Łatwość i bezproblemowość porodów
 • Opiekuńczość matki nad cielakiem przez cały okres ich wspólnego przebywania
 • Jałówki tych ras są kryte w wieku 19 - 22 miesięcy życia, gdyż w tym okresie osiągają wagę 580 - 640 kg
 • Krowy tych ras nie wymagają dokarmiania paszą treściwą, muszą mieć tylko doskonałe pastwisko, a zimą sianokiszonkę i siano z dodatkami mineralno-witaminowymi
 • Średnie przyrosty cieląt przy matkach w ubiegłym roku wyniosły 1,1-1,3 kg/dziennie. Przyrosty buhajków w okresie od odsadzenia do uzyskania wagi 600 kg wynoszą 1,3–1,6 kg/dziennie. Wagę 600 kg buhajek uzyskuje najczęściej w ciągu 14-16 miesięcy życia. Ubój tych zwierząt jest prowadzony według cech rasowych , rasy wcześnie dojrzewające ubijamy jako pierwsze. Masy ubijanych zwierząt zawierają się najczęściej w przedziale 680 - 1000kg w zależności od pory roku, rasy i zamówień naszych klientów. Wszystkie sztuki przeznaczone do uboju trafiają do należącej do Spółdzielni Przetwórni Mięsa i Drobiu a uzyskiwana najwyższej jakości wołowina kulinarna jest sprzedawana za pośrednictwem własnej sieci handlowej oraz klientom biznesowym w kraju i zagranicą. Ze względu na bardzo wysoki poziom genetyczny zwierząt Spółdzielnia co roku sprzedaje  buhaje hodowlane.

  Bydło mięsne należące do Agrofirmy było wielokrotnie prezentowane na regionalnych i krajowych wystawach hodowlanych gdzie zdobywało liczne tytuły czempionów. Klasę witkowskiego bydła mięsnego najlepiej pokazują wyniki XXV Krajowej Wystawy Zwierząt Hodowlanych w Poznaniu, gdzie Agrofirma zdobyła nie tylko ponad połowę czempionatów dla bydła mięsnego ale także należący do Spółdzielni buhaj Leban został Superczempionem wystawy.

  certyfikat1

  W wyniku audytu przeprowadzonego przez niezależną jednostkę certyfikującą Global Quality sp. z o.o. zostaliśmy uznani za producenta wołowiny spełniającego kryteria standardu zrównoważonej produkcji “CULTIVATE”. Wszystkie nasze stada zostały bardzo dobrze ocenione pod względem zdrowia i dobrostanu bydła, stosowania antybiotyków, wpływu hodowli na środowisko i zarządzania fermą.

  Limousine

  Charolaise

  Red Angus

  Hereford

  Salers

  Simentaler

  "od Pola do Stołu"


  Odpowiadamy za cały złożony proces produkcji. Uprawiamy, hodujemy, przetwarzamy i dostarczamy. Dzięki temu możemy zagwarantować najwyższą jakość oferowanych produktów spożywczych. Siła naszej marki opiera się na wiedzy i ponad 74 letnim doświadczeniu.